Možnost zajímavého přivýdělku jako tipař

Informace jsou v současnosti velice ceněná komodita a kdo je má, může si díky nim vydělat zajímavé částky a přitom se nemusí vzdávat své práce nebo podnikání. Řeč je tedy o tipaři nebo jinými slovy o doporučiteli, který poskytuje informace o možných obchodech realitním makléřům.

V tomto článku si představíme co práce tipaře obnáší, jak spolupracuje s realitními makléři a kolik si může vydělat.

Tipař má ve většině případů osobní vazby na majitele nemovitostí v případě strany nabídky a nebo v opačném případě zná zájemce, který poptává nemovitost např. v dané lokalitě. Díky osobní známosti tak ulehčuje práci makléře a otevírá mu tak dveře k uskutečnění obchodu. Nejen takto může získávat cenné kontakty. Ty může vyhledávat i pomocí různých vývěsek, letáků, inzerátů na internetu, v místním tisku, na oknech nemovitosti, z informací od známých, kamarádů, kolegů, sousedů apod. V tomto případě však už nejde o tak kvalitní kontakty a makléř se zde bude muset více snažit, aby přesvědčil poptávající nebo nabízející stranu ke spolupráci. Tím se tedy dostáváme k odměnám, které by měli být přiměřené kvalitě dodaného kontaktu.

Výdělky tipařů mohou být v řádu jednotek tisíc až po desítky, ne-li stovky tisíc za dokončený realitní obchod. Obvykle makléři nabízí 10 % z provize realitní kanceláře. Nejsou výjimky, kdy tipař obdrží celou polovinu z provize. Určitou nevýhodou je, že makléř vyplácí podíl na provizi až z dokončeného obchodu, což může v některých případech trvat až několik let. Avšak časové a finanční riziko je na jeho straně a vy, jako tipař, už jen čekáte na výsledek. Dále pak záleží na formě spolupráce, zda je smluvně ošetřena nebo je pouze v ústní formě a je tedy postavena na důvěře.

Každý makléř by měl mít kolem sebe co nejvíce takových lidí, jsou pro něj velice důležitou součástí jeho realitní kariéry nebo podnikání.